ליווי דיירים עם עורך דין לדיני מקרקעין בפרויקט התחדשות עירונית

מהו סיוע משפטי בפרויקט התחדשות עירונית ומדוע הוא חשוב?

התחדשות עירונית היא עסקת מקרקעין שבה בעל דירה מוותר על זכויות הבעלות שלו בנכס ליזם בתמורה לדירה חדשה בשווי גבוה יותר בתוך אותו מתחם. עסקת התחדשות עירונית היא שוות ערך לעסקת מכירה/קניה של כל נכס אחר. תהליך התחדשות עירונית לרוב הינו תהליך מורכב, ארוך, מייגע ומאתגר. לעיתים קרובות הפרויקט מאופיין באי – וודאות לגבי זכויות הבנייה, שווי הנכס, תמורות אפשריות וכו'. אי הוודאות יוצרת תסכול רב עבור הדיירים והיזם כאחד, ולכן נדרשת מעורבות שלנו- חיבורים בפרויקט. יחד עם זאת בעלי הדירות לא יוכלו להתאגד יחדיו, להתקשר עם יזמים ו/או עם בעלי מקצוע נוספים ללא מעורבות של ״עורך דין דיירים״. עורך דין מטעם בעלי הדירות צריך להיות איש מקצוע מומחה בתחום שתפקידו לדאוג לכל האינטרסים החוזיים שלכם- בעלי הדירות- בעת ביצוע עסקה נדל״ן מסוג התחדשות עירונית.

מנהלת התחדשות עירונית - חיבורים

עורכי הדין העוסקים במיוחד עורך דין לדיני מקרקעין שעוסקים בתחום ילוו אתכם ויספקו לכם הנחיות לגבי כל ההיבטים המשפטיים הקשורים בפרויקט התחדשות עירונית, כגון: בטחונות, ערבויות, מגבלות רווחיות וזמנים בהתקדמות הפרויקט עד להשלמתו. אם אינכם בטוחים לגבי פעולות משפטיות מסוימות או אם אתם רוצים לדעת אם הן חוקיות או לא, החל מאופן בחירת נציגות בעלי דירות וכלה בדרישות בטן שיש לכם כלפי היזם, ״עורך דין דיירים״ יספק לכם את כל הסיוע המשפטי הנחוץ.

ליווי דיירים התחדשות עירונית

אילו נקודות חשובות במיוחד בבחירת ״עורך דין דיירים״?

אינטרס עליון מצד בעלי הדירות הינו שעורך הדין המייצג אותם ייצג אך ורק אותם ולא את היזם. בעסקת התחדשות עירונית ישנם 2 צדדים משפטיים (בעלי הדירות והיזם) וכל אחד מהם צריך להיות מיוצג בפני עצמו. 

עורכי דין לדיני מקרקעין  המייצגים את 2 הצדדים בו זמנית חשופים לניגודי עניינים.

כל פרויקט של התחדשות עירונית זקוק לשיתוף פעולה בין הרשות המקומית, היזמים ובעלי הנכסים. למרות שהחוק היבש לא מחייב ליווי של בעלי נכסים לצורך ביצוע עסקת נדל״ן המצב בשטח כיום הוא שבכל עסקה כזו היזמים ממנים עבור בעלי הדירות ״עורך דין דיירים״

״עורך דין דיירים״ צריך לענות על הנקודות הבאות: 
1) עוסק בתחום הנדל״ן .

2) מתמחה בביצוע עסקאות בהתחדשות עירונית.

3) מייצג בעלי דירות.

מהו תפקיד עורך הדין לדיני מקרקעין בתהליך התחדשות עירונית?

עורך דין דיירים או עורך דין לדיני מקרקעין מבצע את כל הפעולות הבאות:

  • ייצוג בעלי הדירות מבחינה משפטית במשא ומתן מול היזם
  • עריכת חוזה התקשרות מול איש מקצוע
  • וידוא קיומן בחוזה של הערבויות הבאות כדוגמת: ערבות חוק מכר, ערבות שכירות, ערבות ביצוע, ערבות רישום בטאבו, ערבות בדק, ערבות מיסים.
  • ליווי וייצוג מול הרשות המקומית, ועדות תכנון ובנייה, הבנק וכו בכל ההיבטים המשפטיים (לצד האדריכל והשמאי של ״חיבורים״ המייצגים בתחומם המקצועי)
  •  ליווי בעלי הדירות אל מול היזם האחראי לרישום הדירות בלשכת רישום מקרקעין. 

פרויקטים בנושא התחדשות עירונית דורשים ידע ומומחיות נרחבים. עורך דין לדיני מקרקעין המתמחה בליווי בעלי דירות ייצג נאמנה את האינטרסים שלכם מול היזם ומול כל צד משפטי אחר.

ליווי דיירים התחדשות עירונית
ליווי דיירים התחדשות עירונית

מתי כדאי להתקשר עם עורך דין לדיני מקרקעין בפרויקט התחדשות עירונית?

התקשרות עם עורך דין מומלצת בשלב מוקדם ככל הניתן רצוי מאוד לפני כל התקשרות מול יזם. חשוב להבין שעורך הדין ייצג אתכם וצריך לפעול מטעמכם. חשוב לציין בהסכם הייצוג של עורך הדין כי הוא מייצג את בעלי הדירות בלבד וזאת אך אם סוכם שהיזם ישא בתשלום שכר טרחת עורך הדין. 

בסופו של דבר, לפרויקטים של התחדשות עירונית יתרונות רבים אך הם גם חושפים כל אחד מהצדדים לסיכונים מסוימים. לכן אין תחליף לשכירת שירותיו של עורך דין מנוסה. עורך דין כזה ימצא פתרונות יצירתיים לכל בעיה משפטית, יסייע בהפחתת הסיכונים בביצוע העסקה וידע למנוע חשיפה לסיכונים משפטיים והסתבכות בתביעות משפטיות.

לסיכום, המטרה בייצוג המשפטי בסוגיית התחדשות עירונית היא לעגן מבחינה משפטית את הזכויות והחובות של כל אחד מהצדדים בעסקה , לנהל מו”מ מקצועי שיקדם את הפרויקט לסיום מהיר כאשר כל הצדדים בו יוצאים על הצד המרוויח.

Open chat
צריכים עזרה? ייעוץ?
שלום רב, נשמח לעזור לכם.
דילוג לתוכן