תמ"א 38 – חשיבות

תמ"א 38 היא תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה, אשר יוזמה על ידי המועצה הארצית לתכנון ולבנייה ואושרה על ידי הממשלה בשנת 2005. תפקידה העיקרי הוא לטפל בסיכונים הרבים של רעידות האדמה על ידי חיזוק מבנים ישנים במדינת ישראל, אשר אינם מספקים ביטחון לדיירים המתגוררים בהם.

בשנת 2019 מנהל התכנון המליץ לעצור את התוכנית בכל רחבי הארץ החל מחודש מאי 2020, מכיוון שיעדי התוכנית לא הושגו. עם זאת, המועצה הארצית לתכנון ובנייה ממשיכה בעבודתה, ועד לימינו אנו מתוכננות ומאושרות תוכניות אלו. ניתן לראות זאת בשוק הנדל"ן, כאשר דירות למכירה תמא 38 הופכות מבוקשות במיוחד.

מדוע קיים צורך בתוכנית תמ"א 38 במדינת ישראל?

מדינת ישראל הוקמה על השבר הסורי-אפריקאי, המאופיין ברעידות אדמה רבות ומסוכנות כפי שנצפה לאורך ההיסטוריה, ולמרבה הצער, גם בחודשים האחרונים. רעידות האדמה סביב שטחי השבר הסורי-אפריקאי חזקות במיוחד ויוצרות השפעה בטווח רחב, כך שגם רעידת אדמה המתרחשת בטורקיה למשל, תורגש מאוד בישראל. אזורים מועדים לסיכון גבוה יותר יהיו דווקא אלו המאופיינים בבנייה צפופה ובאוכלוסייה רבה, בעיקר כאשר תוכנית הבנייה הישנה לא עומדת בתקן הבטיחות המודרני ומבנים ישנים עלולים לא רק לקרוס במהלך רעידת האדמה, אלא לפגוע גם בסביבתם ובין היתר, במבנים חדשים אשר נבנו בהתאם לתקן הבנייה.

בישראל, קיימים מבנים ישנים ורעועים אשר אינם עומדים בתקן המעודכן והמודרני לעמידות מבנים בפני רעידות אדמה.

מטרתן של תוכניות תמ"א 38 היא לחזק מבנים קיימים המועדים לפורענות, או להרוס אותם לחלוטין ולבנות במקומם מבנים חדשים אשר עומדים בתקנים. זאת, כיוון שלא ניתן לאפשר לתושבים להתגורר במבנים ישנים אלו, שכן המשמעות היא סיכון חייהם במצב של רעידת אדמה.

אפשרויות בנייה במסגרת התוכנית

פרויקט תמ"א מציג מספר אפשרויות עבור מבנים ישנים אלו. האפשרות הראשונה היא לחזק את המבנה הקיים ללא תוספות בנייה שונות. עם זאת, במקרים מסוימים חיזוק המבנה לא יהפוך אותו לעמיד בפני רעידות אדמה כפי שנדרש בתקן. כך, אופציה אחרת היא להרוס אותו עד ליסוד, כדי לבנות בניין חדש לחלוטין אשר עומד בתקנים ומהווה סביבת מגורים טובה ובטוחה. תוכנית זו נקראת גם "פינוי בינוי". במסגרת פרויקטים אלו, הן הדיירים והן המדינה נאלצים לעמוד בהוצאות רבות החל מהריסת הבניין והקמתו מחדש, אי נוחות לסביבה בשל יצירת אתר בנייה רועש, חוסר יכולת למצוא מגורים חלופיים ועוד.

עם זאת, לא ניתן להתכחש לחשיבות התוכנית וליתרונות הרבים שבמציאת דירות למכירה בקטמון תמא 38 לא רק מבחינה בטיחותית, אלא בשל ההזדמנות הנהדרת שדירות אלו מהוות עבור מי שמעוניין בנכס מניב,
שכן תהליך הבנייה המחודשת
משביח את הנכס והופך אותו אטרקטיבי הרבה יותר. על אחת כמה וכמה, בימים שבהם רעידות אדמה הופכות לאיום ממשי.

אתם לפני תהליך התחדשות עירונית ואתם רוצים לקבל ייעוץ מקצועי ממנהלת דיירים?

פנו אלינו עוד היום לקבלת ליווי מקצועי של דיירים הנמצאים בתהליכי התחדשות עירונית,
תמ"א 38 ופינוי בינוי.

חיבורים – מנהלת דיירים

  התקשרו עכשיו:  050-449-2000

Open chat
צריכים עזרה? ייעוץ?
שלום רב, נשמח לעזור לכם.
דילוג לתוכן